4. Uluslararası Hayvan Besleme Kongresi

4. Uluslararası Hayvan Besleme Kongresi

4.Uluslararası Hayvan Besleme Kongresi

29 Şubat – 3 Mart 2024, Concorde DeLuxe Resort, Lara -Antalya

 

4th International Animal Nutrition Congress

29th February – 3rd March 2024, Concorde DeLuxe Resort, Lara-Antalya/Turkiye

 

 

 


Değerli Meslektaşlarımız,

Hayvan Besleme Bilim Derneği Yönetim Kurulu adına sizleri 29 Şubat – 3 Mart 2024 tarihleri arasında, Antalya’da Concorde DeLuxe Resort, Lara otelde düzenlenecek 4. Uluslararası Hayvan Besleme Kongresi’ne (4. UHBK) davet etmekten kıvanç duyarız.

HBBD (http://www.hayvanbesleme.org.tr) olarak ilk 3 kongrede olduğu gibi bu kez de Üniversite–Sanayi işbirliği kapsamında bilgi ve teknolojinin geliştirilmesi, paylaşılması ile yaratacağı katma değerden ülke ekonomisi ve evrensel bilim adına yararlanılması amacıyla yurt dışından bilim insanlarının katılımı ile uluslararası nitelikteki kongremizi bir adım daha ileri taşımayı hedefliyoruz.

Bu niyetle yola çıkarken, 4. UHBK kapsamında yemler, hayvan besleme ve yem teknolojileri alanlarında uzmanlaşan siz değerli üyelerimizi, akademik çevrelerden, bakanlıktan, yem ve hayvancılık sektörlerinden olmak üzere aşağıdaki konuları ele alan sözlü veya poster bildiriler ile bu kongreye katkı yapmaya davet ediyoruz.

4. UHBK’de buluşmak üzere sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Prof. Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ
Kongre Başkanı

 

DÜZENLEME KOMİTESİ
Başkan: Prof. Dr. Şakir Doğan TUNCER
Prof. Dr. Sakine YALÇIN
Prof. Dr. İbrahim AK
Prof. Dr. Seher KÜÇÜKERSAN
Doç. Dr. Cengizhan MIZRAK


KONGRE OTURUM BAŞLIKLARI

 1. Et ve Süt Üretiminde Mevcut Sorunlar ve Çözüm Önerileri (PANEL)
 2. Ruminant Besleme
 3. Kanatlı Besleme
 4. Yemler, Yem Katkıları, Yem Teknolojileri
 5. Pet ve Diğer Çiftlik Hayvanlarının Beslenmesi
 6. Süt / Kırmızı Et Üretiminde Maliyet Analizi ve Template Oluşturulması
 7. İleri Teknolojiler, NIR Modelleri, ve En İyi Yönetim Uygulamaları

GENEL BİLGİLER

1- Kongre Yeri ve Tarihi

4. Uluslararası Hayvan Besleme Bilim Kongresi 29 Şubat – 3 Mart 2024 tarihleri arasında Concorde DeLuxe Resort Lara – Antalya (https://www.concordehotels.com.tr)’da yapılacaktır. “Her Şey Dahil” konseptinde, derneğimize özel indirimle sağlanan fiyatlarla gerçekleştirilecektir.
Konum: Lara mevkiinde, Antalya Havalimanı’na 10 km ve Antalya şehir merkezine 15 km
mesafededir

2- Kongreye Katılım, Kongre Ücreti ve Konaklama

Kongreye paket program kapsamında katılım söz konusudur. Paket program 3 gece konaklamalı kongre katılımı için geçerlidir. Konaklama, 29 Şubat giriş ve 3 Mart çıkış olmak üzere 3 (üç) geceliktir. Paket programa göre dernek üyelerimize ve diğer katılımcılara oda tipine göre uygulanacak günlük konaklama ücretleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Erken kayıt yaptıracak katılımcılara avantaj sağlanmıştır. İki yetişkin yanında kalacak 0-9.99 yaş 1. çocuk ücretsiz, 0- 2.99 yaş 2. çocuk ücretsiz, 3-9.99 yaş 2. çocuk %50 indirimlidir.

Oda Tipi ve Kayıt Dönemine Göre 3 Günlük Paket Konaklama Ücretleri:

-Konaklamasız dış katılım 150 €  (öğle yemeği dahil)

-Sözlü bildirisi kabul edilen katılımcılara 100 €, poster bildirisi kabul edilenlere ise 80 € destek sağlanacaktır. Bu indirimler sadece bildiriyi sunacak kişiye uygulanacaktır.

 

Paket Program Kapsamında Sunulacak Hizmetler:

Paket programda, “Ultra Her Şey Dahil” konsepti geçerli olacaktır.

Otele giriş 29 Şubat 2024 günü saat 14.00; çıkış ise 3 Mart 2024 günü saat 12:00 olup odalar en geç bu saatte teslim edilecektir. Sabah saatlerinde giriş yaparak kahvaltı alanlar otele kişi başı 15€ ödeyecektir. Çıkış günü 12:00’den sonra tesisi kullanmak isteyen katılımcılardan 16:00’ya kadar, tesis kullanım ücreti olarak kişi başı günlük 25 € (öğle yemeği dahil) ekstra ücret alınacaktır. 16:00’dan sonra tesiste kalan katılımcılardan yukarıda belirtilen konaklama ücretleri alınacaktır.

Tabloda verilen fiyatlara kayıt, konaklama, kongre yaka kartı, kongre çantası, bilimsel oturumlara katılım ve çay-kahve ikramları dahildir.

Uçakla gelenler için havalimanı transferleri belirli saatlerde sağlanacaktır.

 

3- Kongre-Otel Ücreti İçin Banka Bilgileri

HAYVAN BESLEME BİLİM DERNEĞİ
Yönetim Kurulu Üyelerine ulaşabilirsiniz.

Katılımcılar dekont bilgilerini hbbdernegi@gmail.com adresine de göndereceklerdir.

 

4- Kongre Dili

Kongre dili Türkçe ve İngilizcedir.
Meslektaşlarımıza istekleri üzerine davet mektubu verilebilecektir.

 

5- Bildiriler

Bildiriler sözlü ve poster sunumu şeklinde olacaktır. Sözlü seçilen bildiriler için ayrılan süre 15 dakika olacaktır. Gönderilen bildiri metinleri bilimsel kurul tarafından değerlendirilerek sözlü veya poster sunum olmasına karar verilecektir.

Bildiriler Dernek (hbbdernegi@gmail.com) adresine elektronik posta ile yollanmalıdır.

 

Bildiri için Önemli Tarihler

Kongre ücretini yatırmayanların, bildiri metinleri kongre kitabında ve kongre web’te yer almayacaktır.

 

Bildiri Metni veya Özet Yazım Kuralları

Bildiri metinlerinin aşağıdaki hususlara dikkat edilerek hazırlanması gerekmektedir.

 1. Araştırma makalesi bildiriler tam metin olarak 5 sayfayı geçmeyecek ve Türkçe Özet, Abstract, Giriş, Materyal ve Metot, Bulgular, Tartışma ve Sonuç bölümlerini içerecek şekilde hazırlanmalıdır. Özet tarzında olanlar da aynı bölümleri içerecek şekilde hazırlanacak, fakat en az 1 sayfa olacaktır. Derleme bildiriler ise Türkçe özet, abstract, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmalıdır.
 2. Bildiri metinleri Microsoft Word (7.0 veya üzeri) programında Times New Roman ile tek aralıklı yazılmalı, konu başlığında 12 (koyu), yazar adları ve diğer bölümlerde 10 punto kullanılmalıdır. Sayfalarda soldan 4, sağdan 2, üstten 2,5 ve alttan 2 cm boşluk bırakılmalıdır.
 3. Başlık, kelime ilk harfleri büyük olarak ve 1 satır boşluk verilerek yazar adları unvan olmaksızın yazılmalıdır. Yazar adresleri, sayfa sonunda, 1,2,3 şeklinde numara ve her sayfada yeniden olacak şekilde seçilerek otomatik dip not olarak verilmelidir. Bildiriyi sunacak araştırmacının ismi altı çizilerek vurgulanmalıdır.
 4. Bildiri metinlerinde kaynak gösterilmesinde, TÜBİTAK Veteriner Hayvancılık Dergisinde belirtilen esaslara (kullanılma sırasına göre numara verme) uyulmalıdır.
 5. Tablolar word programında otomatik tablo menüsü kullanılarak yapılmalıdır.
 6. Elektronik belgeler soyadı ve konu başlığı kısaltması şeklinde kaydedilerek yollanmalıdır (Örneğin yilmaz_enzim.doc)
 7. Bildirisi poster olarak seçilmiş olan araştırıcılar, posterlerini 70×100 cm boyutunda (dikey konumda), 1-1,5 m’den okunabilecek şekilde hazırlayarak kendilerine bildirilecek tarihte ve saatte panolarına asmış olmalıdırlar.
 8. Posterler panel sonrası kahve arasında topluca gezilecektir. Poster sahipleri kahve aralarında poster başında olacaklardır. Posterler kongre boyunca asılı kalacak ve kongre bitişinde kaldırılacaktır. Sözlü bildiri yapacak araştırmacılar, sunumlarını 16×9 (geniş ekran) formatında sunum yapacak şekilde düzenlemelidir.
  Verilen poster numarasına göre poster alanındaki panolara asmış olmalıdırlar.
  NOT: Yukarıdaki yazım kurallarına uyulması makalenin değerlendirmeye alınması için önem taşımaktadır.

 

Sunum Olanakları

Kongre salonunda projektör ve bilgisayar bulunacaktır. Bildiri sunum materyali, sunuma ait oturumdan en az 1 saat öncesine kadar ilgili personele teslim edilmelidir.

 

6- Sergiler – Reklam ve Sponsorluk

Kongrede sponsorluk yapanlar destek miktarlarına göre derecelendirilerek, kongre elektronik kitabı ve program kitapçığında yer alacaklardır. Kongreye katılmak ve ürünlerini sergilemek isteyen sponsor firmalar için istekleri doğrultusunda kongre salonu fuayesinde stant alanı sağlanacaktır. Kongre sponsorluk detayları için kongre başkanlığına müracaat edilmelidir. Kongre kitabına reklam da kabul edilebilecektir.

 

7- Haberleşme

Kongre ile ilgili güncel bilgiler ve önemli duyurular, Hayvan Besleme Bilim Derneğinin web sayfasında (https://www.hayvanbesleme.org.tr/congress/) adresinden ve WhatsApp (HBB.dernek.üyeleri)’tan izlenebilir.

 

8- Kongre Kitapçığı ve e-Kitap

Kongrede sunulmak üzere kabul edilen bildiriler isteğe bağlı olarak e-kongre kitabı’nda özet veya tam metin olarak basılacaktır. Bildiri tam metinlerinin ISBN’li e-kitapta ‘kitap bölümü’ olarak yayınlatmak istenmesi durumunda tam metinler Editör değerlendirmesi sonrası uygun bulunması halinde Uluslararası bir yayınevinde yayınlatma imkanı da bulunmaktadır.

 

9- Bildiri Metni Yazım Kuralları

Bildiri metinlerinin aşağıdaki hususlara dikkat edilerek hazırlanması gerekmektedir.

 1. Araştırmaya dayalı bildiriler Türkçe özet, İngilizce özet, giriş, materyal ve metot, bulgular, tartışma, sonuç ve kaynaklar bölümlerini içerecek şekilde hazırlanmalıdır. Derleme bildiriler ise Türkçe özet, İngilizce özet, giriş, ve sonuç bölümlerinden oluşmalıdır. Bildiriler tam metin olarak 5 sayfayı geçmemelidir. Özet tarzında olanlar giriş, amaç, materyal ve metot, bulgular ve sonuç bölümleri içerecek şekilde hazırlanacak, fakat en az 1 sayfa olacaktır. Özet sonlarına Türkçe ve İngilizce anahtar kelimeler en az 3, en fazla 6 olacak şekilde ilave edilmelidir.
 2. Bildiri metinleri Microsoft Word (7.0 veya üzeri) programında Times New Roman ile tek aralıklı yazılmalıdır. Bildiri başlığında 12 (koyu), yazar adları ve diğer bölümlerde 10 punto kullanılmalıdır. Sayfalarda soldan 4, sağdan 2, üstten 2,5 ve alttan 2 cm boşluk bırakılmalıdır.
 3. Başlık, kelime ilk harfleri büyük olarak ve bir satır boşluk verilerek, yazar adları unvan olmaksızın yazılmalıdır. Yazar adresleri, sayfa sonunda 1,2,3 şeklinde otomatik dip not olarak verilmelidir. Bildiriyi sunacak katılımcının ismi altı çizilerek vurgulanmalıdır.
 4. Bildiri metinlerinde kaynaklar parantez içerisinde numara ile gösterilmeli ve TÜBİTAK Türk Veteriner ve Hayvancılık Dergisinde olduğu gibi metinde kullanılma sırasına göre numaralandırılmaya uyulmalıdır.
 5. Kaynaklar bölümünde format TÜBİTAK Türk Veteriner ve Hayvancılık Dergisinde olduğu gibi düzenlenmelidir.
 6. Tablolar word programında otomatik tablo menüsü kullanılarak yapılmalıdır.
 7. Bildiriler soyadı ve konu başlığı kısaltması şeklinde kaydedilerek dernek mailine (hbbdernegi@gmail.com) yollanmalıdır (Örneğin yilmaz_enzim.doc)
 8. Sözlü bildiri sunacak katılımcılar, sunumlarını 16×9 cm (geniş ekran) formatında sunum yapacak şekilde düzenlemelidir.
 9. Bildirisi poster olarak seçilmiş olan katılımcılar, posterlerini 70×100 cm boyutunda (dikey konumda), 1-1,5 m’den okunabilecek şekilde hazırlayacaklardır. Kendilerine bildirilecek tarihte ve saatte kendilerine verilen poster numarasına göre poster alanındaki panolara asmış olmalıdırlar.
 10. Posterler panel sonrası kahve arasında topluca gezilecektir. Poster sahipleri kahve aralarında poster başında olacaklardır. Posterler kongre boyunca asılı kalacak ve kongre bitişinde kaldırılacaktır.

NOT: Yukarıdaki yazım kurallarına uyan makaleler değerlendirilmeye alınacaktır.