VII. Ulusal Hayvan Besleme Kongresi(Uluslararası Katılımlı) 26-27 Eylül 2013 tarihleri arasında Ankara Rixos Otel’de yapıldı

vii_ulusal_hayvan_besleme_kongresi.fw

7.Ulusal Hayvan Besleme Kongresi 26-27 Eylül 2013 tarihleri arasında Ankara Rixos Otel’de gerçekleştirildi.  Ülkemizdeki Veteriner ve Ziraat Fakültelerinin Yemler, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dallarında görev yapan yerli ve yabancı bilim insanları, Bakanlık temsilcileri, hayvancılıkla ilgili sektörlerin temsilcileri ve yetiştiricilerden oluşan yaklaşık 200 katılımcının ilgi ile izlediği kongre 2 gün devam etti.

Bilginin paylaşılarak en üst düzeylere getirilebileceği düşüncesiyle kurulduğundan bugüne her 2 yılda bir bilimsel kongre organize etmeyi kendine misyon edinmiş olan Hayvan Besleme Bilim Derneği tarafından düzenlenen 7.kongrenin açılışında; Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Başkanı Dr.Sait KOCA, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof.Dr.Rüveyde AKBAY, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Rıfkı HAZIROĞLU,  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı  Prof.Dr.Ramazan ÖZTÜRK,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr.Nihat PAKDİL ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erkan İBİŞ’de  birer konuşma yaptı.

etkinlikKongrenin açılışını yapan dernek başkanımız Prof.Dr.Kemal KÜÇÜKERSAN birincisi Fırat Üniversitesi ile birlikte Elazığ’da organize edilen geleneksel Ulusal Hayvan Besleme Kongresi’nin  VI.’sının uluslararası katılımlı olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte Samsun’da yapıldığını ve yakın gelecekte hedeflerinin kongrenin uluslararası boyuta taşınması olduğunu  belirtti. Prof.Dr.KÜÇÜKERSAN konuşmasında;. Hayvan Besleme Bilim Derneği’nin  ülkemiz bilim seviyesinin yükselmesi ve bilgi birikiminin artması için çalışmalarını sürdüreceğini, bu bağlamda genç araştırıcıların yetişmesine de büyük önem verdiklerini ve kongreye katılabilmeleri için önemli boyutta burs sağlandığını da bildirdi. Hayvan besleme alanındaki güncel konuların ve gelişmelerin takip edilmesi, özellikle ülkemiz açısından sorunlara yönelik çözümler üretilmesinin önemli bir sorumluluk olarak görüldüğünü ifade eden Prof.KÜÇÜKERSAN dünya nüfusunun hızla arttığı, sanayileşmenin ileri boyutlara ulaştığı çağımızda, bunların bir sonucu olarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın etkilerinin de  görülmeye başladığını,  Hayvan Besleme Bilimi ile uğraşan bilim insanlarının hayvanları en iyi şekilde beslemek, en fazla üretimi en ucuza elde etmek, hayvan metabolizma ve fizyolojisini daha detayına incelemek yanında, sağlıklı, güvenilir gıda üretme felsefesini de önemsemeleri gerektiğini vurguladı.  Dernek yönetimi olarak bu bağlamda  üç ana konuyu  anımsamayı gerekli gördüklerini belirten dernek başkanımız bu konuların sırası ile; 1-çevre dostu üretim modellerinin geliştirilmesi ve uygulanması, 2-insan ve hayvan sağlığını hiçbir şekilde riske atmayacak besleme metotlarının ortaya konulması, benimsenmesi ve yayılması, bu doğrultuda gıda güvenliğinin ön plana alınması, 3-özellikle son yıllarda ülkemiz açısından da önemli olan alternatif yem kaynaklarının belirlenmesi, bulunması ve bunların yem değerini artırmaya yönelik uygulamaların çalışılması olarak sıralamıştır.

Açılış oturumunu takiben bilimsel oturumlarla devam eden 7.kongre 2 gün sürdü ve kongre 7 ana oturumda ruminant hayvan besleme, kanatlı hayvan besleme ile yemler ve teknolojileri konusunda 7’si çağrılı tebliğ olmak üzere toplam 24 adet sözlü bildiri konusunda uzman  yerli ve yabancı bilim insanları tarafından sunularak , tartışmaya açıldı.  Kongrede ayrıca 48 adet poster tebliğ 2 gün boyunca katılımcıların görüşüne sunuldu ve bilimsel tartışma ve fikir alışverişi imkanı sağlandı. Kongre kapanış ve değerlendirme toplantısı  7. oturumun tamamlanmasını takiben Prof.Dr.Şakir Doğan TUNCER başkanlığında yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile yapıldı ve sonraki kongreye yönelik katılımcıların ve dernek üyelerinin görüşleri alındı. Kongrede sunulan tüm sözlü ve poster tebliğler CD olarak  katılımcılara dağıtıldı.   7.Kongre 27 Eylül akşamı Ankara Rixos Otel Milenyum Salonunda yapılan gala yemeği ile sona erdi.

Kongre ile ilgili fotoğraflara https://plus.google.com/photos/+Emre-Sunay-Gebes/albums/5929817403528380785 adresinden ulaşılabilmektedir.